Logo
Logo

Begonia stale kwitnąca (Begonia x semperflorens-cultorum)

Begonia stale kwitnąca (Begonia x semperflorens-cultorum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
  • Gleba: żyzna, próchniczna
  • Kolor kwiatów: białe, pomarańczowe, łososiowe, czerwone, różowe
  • Kwiaty: pojedyncze, pełne
  • Odczyn gleby: lekko kwaśna
  • Pokrój: wzniesiony, krzaczkowaty
  • Wysokość: 0,2-0,5 m.
  • Okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII, IX
  • Wilgotność: gleba wilgotna
  • Stanowisko: słońce, półcień
  • Zastosowanie: tarasy, wnętrza, obwódki rabat, w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody, pojemniki, balkony
  • Spis treści
    Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

    Begonia stale kwitnąca (Begonia x semperflorens-cultorum) inaczej nazywana begonią wiecznie kwitnącątrwałą lub ukośnicą, to grupa popularnych, jednorocznych roślin rabatowych, pochodzących z Brazylii. Należy do rodziny begoniowatych (Begoniaceae).

    Roślina posiada zwarty, krzaczkowaty pokrój i niewielkie rozmiary – osiąga do 50 cm wysokości. Ozdobą begonii są zarówno zielone, brązowe, a czasem nawet czerwone, błyszczące i grube liście jak i liczne, małe kwiaty. Mogą mieć kolory biały, różowy lub czerwone i często spotykamy odmiany o kwiatach złożonych.

    Begonia to roślina rozdzielnopłciowa (kwiaty męskie oraz oddzielnie kwiaty żeńskie). Kwiaty pojawiają się na łodygach pojedynczo albo po kilka sztuk. Męskie są zbudowane są z 4 płatków, a żeńskie rozwijają się później i posiadają 5 płatków okwiatu.

    Jak nazwa wskazuje, begonia wiecznie kwitnąca obsypuje się kwiatami na długi czas – od pierwszych dni lata aż do późnej jesieni. Odmiany zakwitające później cechują się silniejszym wzrostem (do 50 cm) niż wczesne.

    Wymagania i uprawa

    Begonia stale kwitnąca potrzebuje słońca. Begonie najlepiej uprawiać na próchniczej, żyznej glebie o lekko kwaśnym odczynie. Wymaga stale lekko wilgotnej ziemi (bardzo źle znosi suszę!), dlatego musimy zwracać szczególną uwagę na jej podlewanie. W okresie kwitnienia zaleca się jej nawożenienawozami ekologicznymi lub specjalnymi nawozami płynnymi dla roślin kwitnących.

    Begonia stale kwitnąca rozmnażana jest przez wysiew nasion (uprawa z rozsady w szklarni) oraz przez sadzonki. Roślinę sadzi się do gruntu na początku czerwca, w rozstawie 15-30 cm.

    Zastosowanie

    Begonia stale kwitnąca to w naszym kraju jedna z podstawowych roślin do obsadzania donic i kwietników. Zdobi parapety, miejskie chodniki, a posadzona w gruncie jest idealna na obrzeża rabat i jako wypełnienie rabat kwietnych w sezonie.

    Wybrane odmiany

    • 'Senator' – wczesne kwitnienie, bardzo ciemne, brązowe liście
    • 'Super Olympia' – wczesne kwitnienie, wytwarza bardzo dużo kwiatów
    • 'Orange Sherbet' – kwiaty pomarańczowe, duże liście


    Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Capri23auto, Hans Braxmeier, Michał Koper/Pixabay, Stan Shebs/CC BY-SA 3.0/Link

    Autor
    Begonia stale kwitnąca
    Begonia stale kwitnąca
    Katarzyna Jeziorska

    Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

    Tagi
     
    Powiązane tematy
    Zwiń Pokaż więcej (12)

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

    Gość Renata

    29-06-2022 20:32

    Piękna roślina .w ubiegłym roku posadziłam kilka w donicy i zaniosłam na cmentarz w czerwcu .Piękny kwiatostan utrzymywał się do końca września. Zasilałam odzywką do roślin kwitnących. W tym roku posadziłam czerwony kwiat. Po trzech tygodniach owszem wypuszcza nowe kwiaty ,lecz ...

    Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl