Logo
Logo

Kwiaty na suche bukiety | Które wysiać i jak zasuszyć?

Wiele z kwitnących roślin ogrodowych w odpowiednich warunkach można zasuszyć, aby później wykonać z nich ozdobne suche bukiety. Będą one ozdobą naszych domów aż do wiosny. Dowiedz się, które gatunki roślin są idealne na suche bukiety.

Spis treści
Buche bukiety – tradycja i moda Jak zrobić bukiet z suchych kwiatów? Suszenie kwiatów na suche bukiety Rośliny do suszenia o ozdobnych kwiatach Rośliny do suszenia o ozdobnych owocach Galeria: Bukiety z kwiatami suszonymi i żywymi

Tradycja dekorowania domów suchymi bukietami sięga setek lat. Była niezwykle cenione jeszcze 50 lat temu, gdy nie było upraw szklarniowych, które zapewniały stały dostęp do świeżych kwiatów.

Choć czasy się zmieniły, moda na suche bukiety wciąż powraca – i bardzo dobrze! Te trwale kompozycje z kwiatów nawet w zimie przypominają o lecie w ogrodzie, nadają ciepła i są zdecydowanie ładniejsze niż sztuczne kwiaty. Suche bukiety doskonale nadają się do ozdoby mieszkań, biur, witryn sklepowych, sal wystawowych i innych pomieszczeń, gdzie pielęgnacja żywych roślin mogłaby być kłopotliwa.

Suchy bukiet - wianek, fot. Don_White - Pixabay
Fot. Don White/Pixabay

Reguły kwiatowych kompozycji

Kompozycje z suchych kwiatów i roślin nie podlegają żadnym ścisłym zasadom. Suche bukiety układa się tak samo jak bukiety z żywych roślin. Najlepiej wyglądają mieszane kompozycje wielogatunkowe. Bukiety z jednego gatunku są równie piękne – np. pęk suszonych gałązek lawendy. Rodzaj bukietów zależy od tego jakimi kwiatami dysponujemy oraz tym, co chcemy nimi udekorować. Są jednak rośliny uprawiane na suche bukiety, których kwiaty nie tracą żywych kolorów oraz idealnie się zasuszają. Ich nazwy: suchołuska, nieśmiertelnik czy suchokwiat potwierdzają ich przeznaczenie.

W przypadku suchych bukietów niezwykle ważne są naczynia, w których będą prezentowane:

  • Do dużych bukietów można wykorzystać cynowe lub miedziane dzbany, wazy lub garnki.
  • Małe bukiety warto umieścić w dzbanuszkach, imbryczkach lub cukiernicach.
  • Można również wykorzystać nowoczesne pojemniki lub puszki (np. po kawie lub herbacie).
  • Można oczywiście zdecydować się na szkło, ale wtedy warto wybrać takie wazony, które nie będą eksponować mało urodziwych, suchych gałązek roślin.

Kwiaty na suche bukiety Kwiaty na suche bukiety
Kwiaty na suche bukiety Kwiaty na suche bukiety
Kwiaty na suche bukiety Kwiaty na suche bukiety
Fot. Freeimages, Pixabay

Odpowiednio zasuszone i zadbane bukiety kwiatów zachowują intensywne kolory nawet przez kilka lat. Oprócz kwiatów do suszonych bukietów można dodać:

  • dna kwiatowe,
  • liście drzew,
  • kłosy zbóż i traw,
  • czerwone owoce jarzębiny lub głogu
  • czy nawet całe gałązki roślin.

Przygotowanie roślin na suche bukiety – suszenie kwiatów

  • Kwiaty na suche bukiety należy ścinać przy słonecznej pogodzie. Pędy nie mogą być wilgotne, gdyż będą gnić podczas suszenia.
  • Ścięte pędy należy pozbawić dolnych liści.
  • Związać w niewielkie pęczki (zbyt duże wolniej schną) i powiesić główkami do dołu.
  • Łodygi powinny być proste – rośliny należy związać tak, aby ich nie pozaginać.
  • Kwiaty nie powinny być suszone na słońcu, ponieważ promienie słoneczne powodują przebarwianie się kwiatów.
  • Pomieszczenie przeznaczone do suszenia powinno być suche i przewiewne (sucha piwnica, strych, drewutnia).

Kwiaty na suche bukiety - suszenie
Fot. Don Hankins/Flickr ↓
Jeśli nie posiadasz ogrodu możesz zasuszyć kwiaty róż, które są dostępne w sprzedaży przez cały rok! Nie wyrzucaj ich, gdy zaczynają więdnąć w wazonie, a właśnie stwórz elegancki bukiet, który będzie bardzo długo zdobił mieszkanie.

Rośliny o ozdobnych kwiatach nadających się do suszenia

Niestety nie wszystkie kwitnące rośliny ogrodowe nadają się na suche bukiety. Wpływa na to wiele czynników, np. odpowiednia wysokość, wzniesienie łodygi oraz trwałość kwiatów. Wybraliśmy te gatunki roślin o ozdobnych kwiatach, które są  łatwe w uprawie oraz są powszechnie dostępne – można je kupić w większości centrów ogrodniczych. Oto one:

Anafalis perłowy, fot. peupleloup (CC BY-SA 2.0) - Flickr
Fot. peupleloup/Flickr ↓

Anafalis perłowy
(Anaphalis margaritacea)

Jest rośliną wieloletnią o szerokich, szarozielonych, lancetowatych liściach. Dorasta do 50 cm wysokości. Anafalis perłowy kwitnie od końca lata do jesieni. Kwiaty są bezwonne, białe, kuliste, z żółtym środkiem. Gałązki odcina się latem, tuż przed całkowitym rozwinięciem się kwiatów.

Dmuszek jajowaty, fot. Antonio Garcia Prats - Pixabay
Fot. Antonio Garcia Prats/Pixabay

Dmuszek jajowaty
(Lagurus ovatus)

Jest to jednoroczna trawa, o puchatych, lekko filcowatych, miękkich kłosach. Dorasta do 50 cm wysokości. Kłosy dmuszka jajowatego są owalne i przypominają swoim kształtem jajka. Są szarozielone, jednak po ususzeniu zmieniają kolor na jasnobrązowy lub beżowy. Kłosy zrywa się przed pełnią kwitnienia.

Driakiew gwiaździsta, fot. Cillas (CC BY-SA 4.0) - Wikimedia Commons
Fot. Cillas/Wikimedia Commonsy ↓

Driakiew gwiaździsta
(Scabiosa stellata)

Jest to roślina wieloletnia, jednak uprawiana jest jako jednoroczna. Driakiew gwiaździsta dorasta do 60 cm wysokości. Posiada niebyt dekoracyjne kwiaty. Do suchych bukietów wykorzystuje się półkuliste dna kwiatowe. Ścina się je dopiero po opadnięciu listków przykwiatowych.

Więcej o driakwi gwieździstej

Gomfrena kulista, fot. PublicDomainPictures - Pixabay
Fot. PublicDomainPictures/Pixabay

Gomfrena kulista
(Gomphrena globosa)

Jest to niewielka bylina, dorastająca do 20-40 cm wysokości. Uprawiana jest zwykle jako roślina jednoroczna. Kwitnie od lipca do września. Kwiaty gomfreny kulistej przypominają główki koniczyny. Do suszenia wybiera się świeże, rozwijające się kwiaty.

Krwawnik wiązówkowaty, fot. Capri23auto - Pixabay
Fot. Capri23auto/Pixabay

Krwawnik wiązówkowaty
(Achillea filipendulina)

Jest rośliną wieloletnią, osiągającą nawet 150 cm wysokości. Tworzy sztywne, wzniesione łodygi. Na ich szczytach wyrastają jaskrawożółte kwiatostany, zebrane w baldachy. Krwawnik wiązówkowaty kwitnie od czerwca do końca sierpnia. Kwiaty ścina się w okresie pełni kwitnienia.

Więcej o krwawniku wiązówkowatym

Kocanki ogrodowe, fot. Hans Benn - Pixabay
Fot. Hans Benn/Pixabay

Kocanki ogrodowe
(Helichrysum bracteatum)

Są jednymi z najpopularniejszych kwiatów na suche bukiety. Nazywane są często nieśmiertelnikami, jednak pomimo swej nazwy są roślinami jednorocznymi. Dorastają do 80 cm wysokości. Kwitną od połowy lipca, aż do jesieni. Kwiaty występują w wielu kolorach – czerwonym, żółtym, pomarańczowym. Kocanki ogrodowe ścina się w pełni kwitnienia.

Więcej o kocankach ogrodowych

Lawenda wąskolistna, fot. Pawel Grzegorz - Pixabay
Fot. Pawel Grzegorz/Pixabay

Lawenda wąskolistna
(Lavandula angustifolia)

Jest wieloletnim krzewem, dorastającym do 30-60 cm wysokości. Posiada wąskie, długie, sinozielone liście oraz niebiesko-fioletowe lub różowe kwiatostany – intensywnie pachnące. Lawenda wąskolistna kwitnie od lipca do września. Gałązki do suszenia ścina się przed pełnym rozwinięciem się kwiatów.

Więcej o lawendzie wąskolistnej

Lonas, fot. Botanischer Garten TU Darmstadt (CC BY 2.0) - Flickr
Fot. Botanischer Garten TU Darmstadt/Flickr ↓

Lonas
(Lonas annua)

Jest niewielką rośliną jednoroczną, dorastającą do 30-40 cm wysokości. Ma drobne, żółte kwiaty, zebrane w koszyczki. Lonas kwitnie od lipca do października. Pędy kwiatowe do suszenia ścina się w na początku kwitnienia.

Lebiodka pospolita, fot. Katharina N. - Pixabay
Fot. Katharina N./Pixabay

Lebiodka pospolita
(Origanum vulgare)

Jest wieloletnią rośliną przyprawową. Silnie się rozgałęzia i tworzy liczne pędy dorastające do 50 cm wysokości. Kwitnie od lipca do września. Lebiodka pospolita tworzy drobne, różowe kwiaty zebrane w baldachy. Łodygi z kwiatami ścina się 5 cm nad ziemią w ciągu całego lata, aż do jesieni.

Więcej informacji o lebiodce pospolitej

Gipsówka wiechowata, fot. Manno - Pixabay
Fot. Katharina N./Pixabay

Gipsówka wiechowata
(Gypsophila paniculata)

Jest to wieloletnia roślina, dorastająca do 80 cm wysokości. W zależności od odmiany tworzy pojedyncze lub pełne kwiaty, białe lub różowe. Do suszenia najlepiej nadają się jednak kwiaty pełne. Gipsówka wiechowata kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty do suszenia najlepiej ścinać w okresie kwitnienia.

Więcej informacji o gipsówce wiechowatej

Mikołajek alpejski, fot. _Alicja_ - Pixabay
Fot. _Alicja_/Pixabay

Mikołajek alpejski
(Eryngium alpinum)

Mikołajek alpejski to roślina wieloletnia, dorastająca do 60-70 cm wysokości. Wyjątkowo dekoracyjne są podkwiatki, tworzące pierzastosieczną, miękko kolczastą kryzę wokół walcowatych główek kwiatostanu. Do suszenia wykorzystuje się stalowoniebieskie główki. Ścina się je w okresie pełnego kwitnienia

Więcej informacji o mikołajku alpejskim

Suchokwiat roczny, fot. Michael Wolf (CC BY-SA 3.0) - Wikimedia Commons
Fot. Michael Wolf/Wikimedia Commonsy ↓

Suchokwiat roczny
(Xeranthemum annuum)

Jest rośliną jednoroczną, dorastającą do 50 cm wysokości. Suchokwiat roczny kwitnie od lipca do października. Drobne, bardzo dekoracyjne kwiaty zebrane są w koszyczki, mają kolor różowy, fioletowy lub biały. Ścina się je zanim w pełni rozkwitną.

Więcej informacji o suchokwiecie rocznym

Suchołuska, fot. Dlanglois (CC BY-SA 3.0) - Wikipedia Commons
Fot. Dlanglois/Wikipedia Commons ↓

Suchołuska 
(Rhodanthe chlorocephala syn. Helipterum)

To jeden z najpopularniejszych kwiatów na suche bukiety. Często jest mylona z nieśmiertelnikami. Suchołuska jest rośliną jednoroczną, dorastającą do 60 cm wysokości. Kwitnie od lata do jesieni, tworząc wiele różnokolorowych, bezwonnych kwiatów. Do suszenia należy ścinać kwiaty w pełni kwitnienia.

Dowiedz się więcej o suchołusce, czyli suchlinie różowym

Zatrwian wrębny, fot. Henryk Niestrój - Pixabay
Fot. Henryk Niestrój/Pixabay

Zatrwian wrębny 
(Limonium sinuatum)

Jest uprawiany jako roślina jednoroczna. Dorasta do 60 cm wysokości. Zatrwian wrębny kwitnie od czerwca do sierpnia, gdy jesień jest pogodna, kwitnie nawet w październiku. Kwiaty mają kolor niebieski, istnieją również odmiany o kwiatach różowych, białych lub żółtych. Do suszenia ścina się otwarte kwiaty.

Więcej o zatrwianie wrębnym

Owoce i owocostany na suszone bukiety

Nie tylko z kwitnących roślin ogrodowych można tworzyć suche bukiety. Na uwagę również zasługują te, których kwiaty są niezbyt dekoracyjne lub nietrwałe, za to ich owoce idealnie nadają się do suszenia, zachowując swoją urodę nawet przez kilka lat. Poznajmy zatem rośliny o ozdobnych owocostanach.

Czarnuszka damasceńska, fot. Markus Distelrath - Pixabay
Fot. Markus Distelrath/Pixabay

Czarnuszka damasceńska
(Nigella damascena)

Ta jednoroczna roślina bujnie się rozrasta tworząc liczne pędy pokryte liśćmi, do złudzenia przypominającymi liście kopru. Czarnuszka damasceńska dorasta do 50 cm wysokości. Kwitnie od lipca do września. Kwiaty mają niezbyt atrakcyjny zapach, są niebieskie, białe lub różowe. Po przekwitnięciu kwiatów tworzą się dekoracyjne torebki z ciemnymi nasionami. Do suszenia odcina się tylko gałązki z dojrzałymi torebkami.

Więcej o czarnuszce damasceńskiej

Mak polny - makówka, fot. Świecie24 - Pixabay
Fot. Świecie24/Pixabay

Mak polny
(Papaver rhoeas)

Jest rośliną jednoroczną, powszechnie występującą na łąkach i w ogrodach. Może dorastać do 50 cm wysokości. Mak polny kwitnie na wiosnę. Po przekwitnięciu tworzy charakterystyczne torebki – główki. Ścina się je kiedy zaczynają twardnieć.

Więcej o maku polnym

Miechunka rozdęta, fot. Soffione - Pixabay
Fot. Soffione/Pixabay

Miechunka rozdęta
(Physalis alkekengi)

Jest wieloletnią rośliną, dorastająca do 40 cm wysokości. Miechunka rozdęta ma mało dekoracyjne kwiaty. Po ich przekwitnięciu zrastają się działki kielicha i powstaje ozdobna torebka – przypominająca chiński lampion. Torebki nabierają barwy na przełomie sierpnia i września.

Więcej o miechunce rozdętej

Miesięcznica roczna, fot. wallygrom (CC BY-SA 2.0) - Flickr
Fot. wallygrom/Flickr ↓

Miesiącznica roczna
(Lunaria annua)

Jest rośliną dwuletnią. Kwitnie w drugim roku, może wtedy osiągać nawet 80-100 cm wysokości. Miesiącznica roczna kwitnie od maja do czerwca. Jednak purpurowe kwiaty nie są jej największą ozdobą. Po przekwitnięciu kwiatów tworzą się owoce – torebki, przypominające swoim wyglądem srebrne monety. Łodygi wraz z zawieszonymi na nich torebkami ścina się jesienią, kiedy roślina zacznie zasychać.

Więcej o miesiącznicy rocznej

Pomysły na bukiety z kwiatami suszonymi i żywymi

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Chretien/Depositphotos, utroja0/Pixabay, zdjęcia w tekście: Don Hankins/CC BY 2.0/Flickr"Anaphalis margaritacea"/peupleloup/CC BY-SA 2.0, Cillas/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons, "Lonas annua"/Botanischer Garten TU Darmstadt/CC BY 2.0, Michael Wolf/CC BY-SA 3.0/Link, Dlanglois/CC BY-SA 3.0/Link, "Lunaria annua"/wallygrom/CC BY-SA 2.0

Autor
Kwiaty na suche bukiety | Które wysiać i jak zasuszyć?
Kwiaty na suche bukiety | Które wysiać i jak zasuszyć?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (19)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (12)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość LilaK

29-10-2020 14:15

Moim zdaniem królową królowych suchych bukietów są hortensje i czerwone gałązki dereni. Ale rozumiem, że ich tutaj nie uwzględniono, bo to krzewy ;)

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl