Logo
Logo

Jak wykorzystać kamień w ogrodzie?

Nie trzeba wcale wydać majątku na kamienne elementy w ogrodzie. Można bowiem użyć kamienia wydobywanego w najbliższej okolicy, a podjazdy i alejki, zamiast drogimi płytami, wyłożyć tańszą kostką.

Kamień konkuruje z wieloma materiałami do wykańczania domu i ogrodu. Jest bardzo trwały i ceni się go za szlachetne piękno oraz niepowtarzalność kolorów i deseni: z czasem nawet zyskuje na wyglądzie.

Kamień jest bardzo wyrazisty i trzeba go stosować umiejętnie, na przykład na niewielkiej działce lepiej będzie wyglądać kamienne ogrodzenie ze słupków połączonych ażurowymi przęsłami lub z rzędowo ułożonych piaskowców i jasnych sztachet drewnianych niż pełny mur kamienny, który byłby zbyt przytłaczający.

Ogródek skalny, oczko wodne

Skalniak możemy ułożyć z głazów narzutowych, brył skalnych, kamieni łamanych lub łupanych. Będzie wyglądał naturalnie, gdy kamienie będą jednego rodzaju. Kamieniami można wyłożyć też oczko wodne, chociaż należy unikać wapieni, dolomitów i marmurów, ponieważ wypłukiwane przez wodę wapno jest niekorzystne dla roślin i ryb.

Taras

Kamień nadaje się znakomicie na posadzki tarasów, bo naturalnie komponuje się z otoczeniem. Najlepsze na taras są granity, bazalty, sjenity i marmury. Najczęściej stosuje się granit i bazalt, bo są łatwe w obróbce, mrozoodporne i odporne na ścieranie.

Piaskowce, wapienie zbite i trawertyny są bardzo zróżnicowane pod względem wytrzymałości i ścieralności, więc nie wszystkie ich odmiany nadają się na taras. Sprawdźmy zatem podczas zakupu, czy interesująca nas partia jest zalecana przez producenta do stosowania na zewnątrz.

Kamienie te wymagają corocznej impregnacji, podobnie zresztą jak marmur, który z powodu słabej odporności na warunki atmosferyczne polecany jest przede wszystkim na tarasy zadaszone.

 
Fot. Libet, Granit Wiatrak

Ścieżki, alejki i podjazdy

Wyłożone kamieniem ładnie stapiają się z roślinnością. Na ścieżki w małych ogrodach zwykle wybiera się kostkę kamienną, płyty kamienne lub małe otoczaki. Kostki na nawierzchnie alejek mogą być z granitu, sjenitu i porfiru – kamieni twardych i wytrzymałych, odpornych na zanieczyszczenia. Nawierzchnie te nie są śliskie; mogą być jednobarwne albo wzorzyste – z kostki o różnych odcieniach.

Płyty kamienne przeznaczone na ścieżki powinny mieć powierzchnię piaskowaną, groszkowaną lub płomieniowaną, aby nie były śliskie.

Tekst: Olimpia Wolf, zdjęcie tytułowe: Schmidsi/Pixabay

Autor
Jak wykorzystać kamień w ogrodzie?
Jak wykorzystać kamień w ogrodzie?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi