Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Jak samodzielnie zaprojektować ogród?

Zanim zagospodarujemy działkę z domem, zanim wytyczymy ścieżki i postawimy altanę, warto najpierw zaplanować ogród. Jeśli zrobimy to zimą, wiosną będzie można przystąpić do sadzenia roślin według projektu.

Projektując ogród warto skorzystać z pomocy architekta krajobrazu, który oprócz projektu ogrodu może także wykonać projekt altany czy murka oporowego albo zająć się pielęgnacją przyszłego ogrodu. Jeśli zamierzamy samemu go zaplanować, najlepiej wykonać projekt szczegółowy albo przynajmniej zrobić szkic koncepcyjny.

Stan aktualny

Przed zaplanowaniem ogrodu trzeba wykonać tzw. analizę stanu istniejącego działki, w tym celu należy:

  • nanieść na plan działki (najlepiej wykonany w skali 1:100) wszystkie obiekty budowlane i roślinność. Z urzędu gminy można pobrać podkład geodezyjny, na którym naniesione są budynki, przyłącza i ukształtowanie powierzchni terenu;
  • zebrać informacje na temat: gleby, poziomu wód gruntowych, ekspozycji ogrodu względem stron świata (określa ona nasłonecznienie działki i przeważający kierunek wiatru). Warunki siedliskowe będzie trzeba bowiem uwzględnić podczas doboru roślin;
  • przeanalizować sąsiedztwo działki.

Zobacz ponad 100 darmowych projektów ogrodów!

   
 

Przeczytaj także:

Poradniki uprawy zostały opracowane przez ekspertów Związku Szkółkarzy Polskich.

   

Użytkowanie ogrodu

Dobrze zaplanowany ogród przede wszystkim odpowiada potrzebom użytkowników, najlepiej więc dokładnie je sprecyzować, a później uwzględnić w projekcie.

Ważne, by zaplanować w ogrodzie kącik wypoczynkowy, a jeśli członkami rodziny są dzieci, należy wydzielić im miejsce na zabawę (trzeba także wykluczyć sadzenie roślin o trujących owocach lub liściach,
a także tych, które mają kolce lub ciernie). Jeśli rodzina często urządza spotkania przy grillu ogrodowym, warto pozostawić na niego więcej miejsca.

Jeżeli ogród ma służyć wyłącznie do wypoczynku i zabawy, musi być łatwy w pielęgnacji. Jeśli natomiast jego przyszli użytkownicy lubią prace ogrodowe, można zaplanować więcej rabat lub miejsce na uprawę warzyw i owoców.

Ogród na planie trójkąta. Działki w kształcie trójkąta są trudne do zagospodarowania: odległy narożnik, gdzie zbiegają się dwie linie tworzące spiczaste zakończenie jest miejscem przyciągającym wzrok. Najlepiej umieścić tu atrakcyjną rzeźbę, zwracającą na siebie uwagę, bądź zaplanować miejsce do grillowania lub altanę Ogród długi i wąski. Działkę o takim kształcie najlepiej podzielić w poprzek, wydzielając wnętrza za pomocą krzewów i pnączy. Przy granicy ogrodu, wzdłuż jego dłuższych boków, najlepiej posadzić krzewy przesłaniające widok sąsiadów


Projekt ogrodu

Wstępną fazą projektu jest rozrysowanie schematu funkcjonalno-przestrzennego, który tworzy się na podstawie analizy stanu istniejącego i potrzeb użytkowników ogrodu. Na schemacie funkcjonalno-przestrzennym w obrębie ogrodu wydziela się strefy o różnym przeznaczeniu:

  • komunikacyjna – ścieżki, podjazd;
  • reprezentacyjna – od strony frontowej domu, w obrębie tej strefy sadzi się rośliny odporne na choroby i mało wymagające oraz te, które jak najdłużej będą dekoracyjne. Odpowiednie są następujące krzewy: berberys Thunberga (Berberis thunbergii), irga pozioma (Cotoneaster horizontalis), jałowce (Juniperus), ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea), róża pomarszczona (Rosa rugosa), sosna górska (Pinus mugo),  tawuła japońska (Spiraea japonica);
  • wypoczynkowa – jeśli związana jest z wypoczynkiem biernym, w jej obrębie znajduje się najczęściej altana lub ławeczka, jeśli z czynnym – obejmuje trawnik lub niewielkie boisko czy plac zabaw;
  • gospodarcza – śmietnik, kompostownik i domek gospodarczy.

Następnie rysuje się projekt koncepcyjny. Uwzględnia się na nim obiekty i rośliny znajdujące się już w ogrodzie, o ile planujemy ich pozostawienie, oraz wszystkie planowane elementy.

Każda działka wymaga indywidualnego podejścia. Powstawanie ogrodu to długotrwały proces, wiele roślin cechuje powolny wzrost, ale najważniejsze, by krok po kroku realizować projekt ogrodu.

     
 
Załóż ogród w Twoim ulubionym kolorze
żółty kwiat fot. Marisa04 - Pixabay.com pomarańczowy kwiat fot. PublicDomainPictures czerwony kwiat fot. Pezibear - Pixabay.com różowy kwiat fot. Filio - Pixabay.com niebieski kwiat fot. skeeze - Pixabay.com biały kwiat fot. schuger - Pixabay.com
Kliknij na kolory swoich ulubionych kwiatów i zobacz listę gatunków.
 
     

Architekt krajobrazu radzi:

  • W ogrodzie dobrze wyglądają kontrastowe zestawienia: roślin o zróżnicowanych pokrojach, roślin liściastych i iglastych, nawierzchni wykonanych z różnych materiałów (np. kamień i żwir).
  • Ogród powinien pasować do architektury domu i kultury regionu.
  • Woda płynąca (strumień, kaskada) ożywia ogród, wprowadzając ruch, natomiast woda stojąca uspokaja i odpręża.
  • W dużym ogrodzie dobrze prezentują się duże zbiorniki wodne. Staw o nieregularnym kształcie, obsadzony roślinnością, stwarza wrażenie naturalnego. Na małej działce wystarczy oczko wodne lub poidełko.
  • Warto zachować osie widokowe, kierujące wzrok na atrakcyjne obiekty oraz tzw. okna widokowe, czyli miejsca, gdzie ogród otwarty jest na krajobraz.

Małgorzata Cuch

   
Zobacz także rośliny ogrodowe o oryginalnych i dekoracyjnych kwiatach, owocach, pędach lub liściach.
dekoracyjne kwiaty fot. Romi - Pixabay.com
Kwiaty
dekoracyjne owoce fot. memyselfaneye - Pixabay.com
Owoce
dekoracyjna kora fot. PublicDomainPictures
Pędy
dekoracyjne liście fot. Lars Schönberg - Pixabay.com
Liście
Aby przejść do artykułu, kliknij na wybrane zdjęcie.
   

 

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl